İzmir’de doğdu. İlk defa 1948’de, Avni Dilligil’in kurmuş oldu- ğu İzmir Şehir Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. 1950’de İstanbul Şe- hir Tiyatroları’na katıldı ve tam kırk yedi sezon, ara vermeden mesleğini sürdürdü. 1959-60 yıllarında Devlet Tiyatroları’nda konuk oyuncu olarak roller aldı. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra, pek çok film, radyo tiyatrosu, dublaj ve televizyon çalış- ması yaptı. 1995’te İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan emekli ola- rak ayrılan Nedret Güvenç, Tiyatro İstanbul kadrosuna katıldı.

Oynadığı oyunlardan bazıları: Boş Beşik, Alcestis, Beyaz Gü- vercin, Cyrano de Bergerac, Rüya Gibi, Tartuffe, Therese Ra- quin, İhtiras Tramvayı, Hile ve Sevgi, Macbeth, Hırçın Kız, Günden Geceye, Aşk Mektupları, Eskimeyen Oyun.

Ödülleri: Türk Film Dostları Derneği Ödülü: Kanlı Para; Al- tın Portakal: Kötü Tohum; İlhan İskender Ödülü: Cyrano de Bergerac’daki Roxanne rolü ile; Kültür Bakanlığı Onur Ödülü: Günden Geceye; Avni Dilligil En Başarılı Kadın Oyuncu Ödü- lü: Günden Geceye ve Aşk Mektupları’ndaki rolleriyle iki kez; Schiller Madalyası: Hile ve Sevgi; Afife Jâle En Başarılı Kadın Sanatçı Ödülü: Eskimeyen Oyun 1996-1997.

Comments are closed.